Antypody.info
Australia, Melbourne: Blog Moniki i Przemka

Dziewięć lat w Australii

Wczoraj minęło nam dziewięć lat od przeprowadzki do Australii. Wypada może kilka słów na tę okoliczność skrobnąć, bo za rok będzie, mam nadzieję, rocznica już dwucyfrowa, a taką to trzeba chyba uczcić huczniej niż wpisem na blogu.

Dziewięć lat. Wciąż mnie czasami ludzie pytają, czy zostajemy w Australii na stałe, a ja wciąż odpowiedzi na to pytanie nie znam.

Upływ czasu lepiej chyba widać po naszych dzieciach niż po nas. Dla Ewy i Tomka nasz przylot w 2005 roku to wydarzenie z tej samej kategorii co wyprawy kapitana Cooka, albo panowanie Mieszka Pierwszego. Oni są w Australii stuprocentowo u siebie i jeśli chcą (a bardzo chcą) latać do Polski to zawsze z myślą, że wrócą za chwilę do swojego Melbourne.

Z tego wnioskować możecie słusznie, że przeprowadzki w najbliższym czasie nie planujemy, a Australia nam się wciąż podoba.

Z całą pewnością zniknął natomiast efekt nowości, patrzenia na kraj świeżym okiem. Widać to pewnie po blogu, na który nie potrafię znaleźć tak łatwo tematów, których było pełno dziewięć lat temu.

Czas pokaże czy będę z tego umiał wybrnąć, czy blog umrze naturalną śmiercią internetowego starocia.

22 Komentarzy

 1. Aga Aga
  26/04/2014    

  Kurcze, to juz 9 lat 😐 Mi za niespelna tydzien stuknie 4 lata w Mebourne…a pamietam jak czytalam waszego bloga zanim tutaj przyjechalam 🙂 Pozdrawiam serdecznie.

  • 28/04/2014    

   Hej Aga! Pozdrawiamy również. Jak się tutaj odnajdujesz po czterech latach?

 2. 10/04/2014    

  Gratuluję rocznicy! Fajnie, że piszesz! Pozdrowienia dla Ciebie, Moniki i dzieciaków! Blog klasa – to niezmiennie od lat. 🙂

  • 15/04/2014    

   Ja również pozdrawiam swingujących i wciąż liczę na relacje z zachodniego wybrzeża!

 3. 13/03/2014    

  Przemo no i jeszcze – na 5 lat pisałeś, że nie zaprzyjaźniłeś się jeszcze nigdy z żadnym Australijczykiem. A teraz? zmieniło się?

  • 13/03/2014    

   Dużo tutaj zależy od definicji słowa „przyjaciel”. Generalnie wiele się w tym temacie nie zmieniło: łatwiej nawiązuje się kontakty między imigrantami niż z tubylcami.

 4. Wojtek Wojtek
  2/03/2014    

  Witam, czytam Was od 6 lat. 4lata żyłem w Melbourne teraz prawie od 2 jestem w Polsce póki co nie żałuje mojej decyzji powrotu do kraju, mam pobyt stały, a żona ma podwójne obywatelstwo. Zawsze miło jest zobaczyć nowy wpis i poczytać o miejscach których nie zdążyłem odwiedzić, może jeszcze kiedyś odwiedzę Pozdrawiam !

  • p p
   2/03/2014    

   @wojtek Można spytać dlaczego wróciłeś?

   • Wojtek Wojtek
    2/03/2014    

    długo by opowiadać najkrócej zatęskniło mi się, spakowaliśmy bagaże i wróciliśmy, jak coś nam pójdzie nie tak, zawsze możemy wrócić do Au pozdrawiam !

 5. ola ola
  28/02/2014    

  Witam.
  Dwa miesiące temu zaczęłam czytać pierwszy blog i właśnie dziś dotarłam do teraźniejszego. Gratuluję lekkości w pisaniu, blog wciąga jak najlepsza książka przygodowa!
  Mam pytanie: czy nauczyciel języka niemieckiego oraz spawacz z zawodu (ale pracujący od 3 lat w biurze jako mistrz zakładowy-praca przy komputerze) mają szansę na znalezienie pracy w Australii?
  Pozdrawiam serdecznie

  • 28/02/2014    

   Hej Ola, powinnaś dostać jakąś specjalną nagrodę za takie poświęcenie. Tego jest więcej niż dzieł zebranych Lenina, nie wiedziałem, że można to wszystko przeczytać.
   Co do pracy i widoków na emigrację to obawiam się, że musicie poszperać sami w listach SOL na stronie http://www.immi.gov.au.

  • Dzasta Dzasta
   25/11/2015    

   Pani Olu, czy zbadała Pani kwestie pobytu osoby z zawodem nauczyciela języka niemieckiego w AU ? Jestem w identycznej sytuacji i tak samo mnie to nurtuje.. 🙂 pozdrawiam !

 6. 27/02/2014    

  Dużo czasu! Wasze posty są bardzo ciekawe, więc mam nadzieję, że blog nie umrze 🙂

  • 28/02/2014    

   Dużo czasu! Podoba mi się Twoja perspektywa, w której 9 lat to dużo czasu. Znajomi emigranci siedzący tu od 30 lat mówią wciąż o sobie „Młoda Polonia”. I ta perspektywa też mi się podoba ;), bo w niej jestem jeszcze w przedszkolu.

 7. http://moja-ameryka.blogspot.com http://moja-ameryka.blogspot.com
  26/02/2014    

  Happy Anniversary!!!

 8. 25/02/2014    

  Spotkałam się z Moniką w Poznaniu jakieś 6-7 lat temu. Pamiętam do dziś argumenty, jaki podała wspominając Waszą motywację do przeprowadzki.
  Teraz mój mąż przebąkuje o spróbowaniu podobnego manewru, tylko w Perth. Sam tam kiedyś spędził 2 lata życia. Tylko nasze dzieci są w innym wieku (6-4-0,5)…
  Czytając takie wpisy jak ten mimo wszystko kiełkuje mi myśl, że może jednak warto…?

  • 26/02/2014    

   Nie wiem jakie to były argumenty, ale myślę sobie, że to w sumie jest proste. Są ludzie, którzy uwielbiają czytać o podróżach i innych krajach. Ale nie każdy z nich umie w końcu podnieść wzrok znad książki czy klawiatury, sprzedać lodówkę i samemu ruszyć na spotkanie z przygodą.

 9. 25/02/2014    

  pisz pisz, chociaż jeden post na miesiąc czy dwa. ten blog, jak i poprzednie jego wcielenia to jedno z najlepszych źródeł informacji o AU.

  • 28/02/2014    

   Dzięki! Również za kilka ciekawych pomysłów na wpisy na blogu.

 10. Sigrun Sigrun
  25/02/2014    

  Świetny blog, fajnie napisane posty. Dzięki Wam poznaje Australię i może kiedyś ją odwiedzę.

Dodaj komentarz: