Kategorie
Wiktoria

Rowerem z Warburton

Wiek XIX w transporcie był wiekiem kolei. Żelazne maszyny pędziły nie tylko po Europie i przez amerykańskie prerie, ale i w Australii święciły triumfy aż do połowy XX wieku, kiedy to zostały wyparte przez samochody. Nawet w Melbourne sieć kolejowa jeszcze 100 lat temu była bardziej rozbudowana niż jest obecnie, gdyż wiele linii zlikwidowano.

Co jednak ciekawe, w Wiktorii udało się w ciekawy sposób wykorzystać cały szereg tras kolejowych, budując na ich miejscu… ścieżki rowerowe. Trasa kolejowa ma bowiem tę zaletę, że jest zwykle dobrze zniwelowana (nie ma stromych podjazdów), a nierzadko biegnie przez przepiękne krajobrazowo tereny. Takie pokolejowe ścieżki nazywane są tutaj „rail trails” i jest ich w sumie już kilkaset kilometrów. Objechaliśmy już rowerami dużą część tych tras, a zdjęcia zamieszczone poniżej pochodzą z trasy najbliższej do Melbourne: 38 kilometrowej ścieżki z Lilydale do Warburton. Lilydale to ostatnia dzielnica na pólnocnym wschodzie Melbourne (35 km od centrum i można do niej dojechać pociągiem), natomiast Warburton to już miasteczko położone w przepięknej dolinie Yarry, wśród gór.

My trasę zrobiliśmy „od końca”: dojechaliśmy samochodami do Warburton, popedałowaliśmy do Lilydale, a potem delegacja pojechała miejskim autobusem po samochody. Trasa robiona była w czerwcu, więc dzień był niestety krótki i musieliśmy solidnie pedałować żeby zdążyć przez zmrokiem. Co widzieliśmy po drodze niech najlepiej opowiedzą zdjęcia. Jakby ktoś chciał się wybrać to mapka do wydrukowania jest tutaj.

Lilydale - Warburton Rail Trail

Droga jest gruntowa, ale świetnie ubita na całej trasie

Lilydale - Warburton Rail TrailKolarzy nie brakowało tego dnia na trasie

Lilydale - Warburton Rail Traildomek przy trasie

Lilydale - Warburton Rail Trailzabytkowe pozostałości stacji kolejowej

Lilydale - Warburton Rail TrailLilydale - Warburton Rail TrailTrasa jest nie tylko rowerowa, ale i jeździecka

Lilydale - Warburton Rail TrailHotel o jakże wymyślnej nazwie „Home” w miasteczku Launching Place

Lilydale - Warburton Rail TrailSkrzyżowanie trasy z ulicą zabezpieczone światłami

Lilydale - Warburton Rail Trail

Lilydale - Warburton Rail TrailLilydale - Warburton Rail TrailLilydale - Warburton Rail TrailKawiarnia w starym wagonie

3 odpowiedzi na “Rowerem z Warburton”

Dodaj komentarz: