Kategorie
Wiktoria

Przełom Werribee – Werribee Gorge

Dzisiejszy wpis dotyczy miejsca szczególnego. Choćbyście nie wiem jak dobrze szukali nie znajdziecie go w przewodnikach po Melbourne i Wiktorii. Turyści, odwiedzający Melbourne na kilka dni nie trafiają tam nigdy. Nawet spośród Australijczyków mało który wie, że istnieje takie miejsce, tym bardziej, że nie zasłużyło ono nawet w oczach władz na status parku narodowego.

Ale ono tam jest, przez cudownej urody kanion płynie rzeka Werribee River. Wzdłuż rzeki utworzono malowniczą trasę spacerową. Trasę w sumie trudną, ale nasz 9-latek pokonał ją bez większego kłopotu. Cała pętla nazywana Werribee Gorge Circuit ma co najmniej 8,5 km (gdyż jest jeszcze wariant 10 kilometrowy) i pokonaliśmy ją w piękny dzień, w czasie długiego weekendu, który zwyczajowo jest otwarciem sezonu zimowego. W tym miejscu śniegu nie ma nigdy, ale i tak można powiedzieć, że pogoda nas rozpieściła. Chłodny poranek poprzedził słoneczny dzień, temperatura doszła jednak tylko do +15 st.

Krajobrazowy efekt przełomu Werribee River wzmocniony jest przez fakt, że okolica nie należy do spacjalnie urodziwych, przynajmniej jak na Australię. Niewielkie wzgórza, zimą zielone, latem spalone słońcem, po których przechadzają się stadka mięsa wołowego.

Dzień zaczęliśmy tradycyjnie od pikniku i na próbach rozpalania mokrego drewna czas nam zleciał tak szybko, że musieliśmy się potem śpieszyć aby zdążyć zrobić pętlę przed zachodem Słońca (czyli godz. 17). Przez przypadek też pomyliliśmy początek trasy i poszliśmy zgodnie ze wskazówkami zegara, co wprawdzie mogło przeszkadzać idącym wąską półką skalną w przeciwnym kierunku (szczęściem zbyt wielu ich nie było), ale dzięki czemu obejrzeliśmy najładniejszy odcinek w pięknym świetle i uniknęliśmy możliwości ześliźnięcia się do wody w zapadającym półmroku.

Jak to wyglądało zobaczcie sami na poniższych zdjęciach.

Werribee Gorge, Wiktoria, Australiaściana kanionu

Werribee Gorge, Wiktoria, AustraliaWerribee River

Werribee Gorge, Wiktoria, Australianajtrudniejszy odcinek szlaku

Werribee Gorge, Wiktoria, Australia

jeszcze inne spojrzenie na ścieżkę zabezpieczoną metalową liną

Werribee Gorge, Wiktoria, Australia

Werribee Gorge

Werribee Gorge, Wiktoria, Australiaskałki

Werribee Gorge, Wiktoria, Australiakanion raz jeszcze

Werribee Gorge, Wiktoria, AustraliaThe Needles (Igły)

Werribee Gorge, Wiktoria, AustraliaFalcon’s Lookout (Punkt Widokowy Sokoła) widziany z dołu kanionu

Werribee Gorge, Wiktoria, AustraliaWerribee Gorge, Wiktoria, Australia

Werribee Gorge, Wiktoria, Australiawidok z Western Viewpoint

Werribee Gorge, Wiktoria, Australiaeukaliptusy na stoku

Werribee Gorge, Wiktoria, Australiawidok z Western Viewpoint

Werribee Gorge, Wiktoria, Australiabieg kanionu widziany z Western Viewpoint

W odpowiedzi na “Przełom Werribee – Werribee Gorge”

Dodaj komentarz: