11 listopada w Australii: Dzień Pamięci

11 listopada w Australii: Dzień Pamięci

W Australii, podobnie jak we wszystkich krajach Wspólnoty Brytyjskiej (i nie tylko, bo również np. w USA i Francji) 11 listopada jest Dniem Pamięci (Remembrance Day), czczonym z okazji rocznicy zakończenia Wielkiej Wojny.

Wielka Wojna to oczywiście 1 wojna światowa (zakończona 11 listopada 1918 r.), która pochłonęła w wymienionych krajach ogromne liczby ofiar i odbiła się ciężką traumą na kolejnych pokoleniach oraz zachowaniu tych państw choćby w obliczu 2 wojny światowej.

Dzień Pamięci nie jest świętem państwowym w Australii. Jednak we wszystkich miastach Australii 11 listopada dokładnie o godzinie 11 odbywają się uroczystości ku czci poległych w walkach zbrojnych. Nie inaczej jest w Melbourne, gdzie główne uroczystości z udziałem wszystkich stanowych szych mają miejsce pod okazałym pomnikiem Shrine of Remembrance. Pomimo dnia pracy uroczystości zgromadziły całkiem pokaźny tłum ludzi. W tym mnie, ale ja przecież świętowałem podwójnie, bo dzisiaj mamy przecież Święto Niepodległości…

Dzień Pamięci, 11/11/2011, Melbourne, Australia

czerwone maki są kwiatem-symbolem pamięci

Dzień Pamięci, 11/11/2011, Melbourne, Australia

Dzień Pamięci, 11/11/2011, Melbourne, Australia

Dzień Pamięci, 11/11/2011, Melbourne, Australia

9 Replies on “11 listopada w Australii: Dzień Pamięci

 1. Bardzo ładne fotografie. Na pewno nie tylko ja zazdroszczę Ci tej pogody. 😉 Nie wiedziałam, że w anglojęzycznych krajach 11 listopada też jest świętem. Dziękuję użytkownikom nade mną za dodatkowe informacje. Poszukam jeszcze czegoś więcej o tym święcie. Pozdrawiam

 2. To jest dla mnie zagadka, ze Ozi uwazaja Neda za jakiegos „ludowego bohatera” a to byl taki pospolity zabijaka jakich bylo pelno w tamtym czasie, jednak nic mi nie umieli powiedziec o tym jego „bohaterstwie” zadnych szczegolow, tylko ze taki „hero” byl to wiedzieli,. Maja go za bohatera a nic o nim nie wiedza ani kiedy powieszono go, poza nielicznymi, ci z kwiatami przychodza do wiezienia.

 3. Konrad, Neda Kelly znają tu wszyscy i wiedza co się z nim stało (za morderstwo 3 policjantów został powieszony). Chcesz żeby jakoś obchodzono i pamiętano datę jego egzekucji? On uchodzi za „ludowego bohatera”, ale mimo wszystko jest to sława dość kontrowersyjna i zabijanie policjantów nigdzie na świecie nie powinno uchodzić płazem.
  Całkiem przypadkowo jest to ten sam dzień, co Dzień Pamięci.

 4. Tak, czytalem ze znaleziono kosci, zidentyfikowano z zyjacymi krewnymi Neda, ale nie wiadomo gdzie jest czaszka, komus sie „przydala”. Troszeczke dziwne, ze malo ktory Ozi wie co Neda spotkalo wlasnie 11 listopada, tylko nieliczni pamietaja.

 5. W Starym Wiezieniu w Melbourne, tego dnia, tez sie pamieta pewnego „bohatera” – Ned Kelly.

 6. U nas w Kanadzie, 11 listopada nazywa sie Dniem Pamieci. Podobnie jak w Stanach tylko wybrani maja wolne. Pracownicy rzadowi maja Day OFF. grrrr!
  Nigdy nie potrafilam tego zrozumiec.
  Dlaczego?
  Nigdy tez nie dociekalam dlaczego, ale mysle ze musi byc gdzies jakies logiczne wytlumaczenie.
  pozdrawiam
  Liliana
  http://owocdecyzji.com/

 7. U nas, w USa to Veterans Day. Podobnie jak u Was, nie jest to dzien wolny dla wszystkich. szkoly generalnie nie pracuja, ale gielda idzie.
  I maki u nas sa tez symbolem pamieci.
  uroczistosci?
  Glownie dziekczynne tym wszystkim, ktorzy sa w sluzbie i walcza:)
  Koncert ku czci…
  To wszystko jesdnak przyslania skandal w trenerem-legenda Kdruzyny football’owej Pensylwanskiego Uniwersytetu.
  Pozdrowionka

Dodaj komentarz: