Kategorie
Życie w Australii

11 listopada w Australii: Dzień Pamięci

W Australii, podobnie jak we wszystkich krajach Wspólnoty Brytyjskiej (i nie tylko, bo również np. w USA i Francji) 11 listopada jest Dniem Pamięci (Remembrance Day), czczonym z okazji rocznicy zakończenia Wielkiej Wojny.

Wielka Wojna to oczywiście 1 wojna światowa (zakończona 11 listopada 1918 r.), która pochłonęła w wymienionych krajach ogromne liczby ofiar i odbiła się ciężką traumą na kolejnych pokoleniach oraz zachowaniu tych państw choćby w obliczu 2 wojny światowej.

Dzień Pamięci nie jest świętem państwowym w Australii. Jednak we wszystkich miastach Australii 11 listopada dokładnie o godzinie 11 odbywają się uroczystości ku czci poległych w walkach zbrojnych. Nie inaczej jest w Melbourne, gdzie główne uroczystości z udziałem wszystkich stanowych szych mają miejsce pod okazałym pomnikiem Shrine of Remembrance. Pomimo dnia pracy uroczystości zgromadziły całkiem pokaźny tłum ludzi. W tym mnie, ale ja przecież świętowałem podwójnie, bo dzisiaj mamy przecież Święto Niepodległości…

Dzień Pamięci, 11/11/2011, Melbourne, Australia

czerwone maki są kwiatem-symbolem pamięci

Dzień Pamięci, 11/11/2011, Melbourne, Australia

Dzień Pamięci, 11/11/2011, Melbourne, Australia

Dzień Pamięci, 11/11/2011, Melbourne, Australia

9 odpowiedzi na “11 listopada w Australii: Dzień Pamięci”

Bardzo ładne fotografie. Na pewno nie tylko ja zazdroszczę Ci tej pogody. 😉 Nie wiedziałam, że w anglojęzycznych krajach 11 listopada też jest świętem. Dziękuję użytkownikom nade mną za dodatkowe informacje. Poszukam jeszcze czegoś więcej o tym święcie. Pozdrawiam

To jest dla mnie zagadka, ze Ozi uwazaja Neda za jakiegos „ludowego bohatera” a to byl taki pospolity zabijaka jakich bylo pelno w tamtym czasie, jednak nic mi nie umieli powiedziec o tym jego „bohaterstwie” zadnych szczegolow, tylko ze taki „hero” byl to wiedzieli,. Maja go za bohatera a nic o nim nie wiedza ani kiedy powieszono go, poza nielicznymi, ci z kwiatami przychodza do wiezienia.

Konrad, Neda Kelly znają tu wszyscy i wiedza co się z nim stało (za morderstwo 3 policjantów został powieszony). Chcesz żeby jakoś obchodzono i pamiętano datę jego egzekucji? On uchodzi za „ludowego bohatera”, ale mimo wszystko jest to sława dość kontrowersyjna i zabijanie policjantów nigdzie na świecie nie powinno uchodzić płazem.
Całkiem przypadkowo jest to ten sam dzień, co Dzień Pamięci.

Tak, czytalem ze znaleziono kosci, zidentyfikowano z zyjacymi krewnymi Neda, ale nie wiadomo gdzie jest czaszka, komus sie „przydala”. Troszeczke dziwne, ze malo ktory Ozi wie co Neda spotkalo wlasnie 11 listopada, tylko nieliczni pamietaja.

W Starym Wiezieniu w Melbourne, tego dnia, tez sie pamieta pewnego „bohatera” – Ned Kelly.

U nas, w USa to Veterans Day. Podobnie jak u Was, nie jest to dzien wolny dla wszystkich. szkoly generalnie nie pracuja, ale gielda idzie.
I maki u nas sa tez symbolem pamieci.
uroczistosci?
Glownie dziekczynne tym wszystkim, ktorzy sa w sluzbie i walcza:)
Koncert ku czci…
To wszystko jesdnak przyslania skandal w trenerem-legenda Kdruzyny football’owej Pensylwanskiego Uniwersytetu.
Pozdrowionka

Dodaj komentarz: