Kategorie
Życie w Australii

Słowiańska krew tenisowa

To jest niewątpliwie dobry rok dla australijskiego sportu. Niedawno Cadel Evans zwyciężał Tour de France, a teraz Samantha Stosur odprawiła amerykańskiego king konga w finale US Open.

Dla nas radość podwójna, bo Sammy jest z pochodzenia Polką (po dziadku ze strony ojca). Przy okazji zerknąłem sobie na listę najlepszych tenisistów Australii i oto co sobie wynotowałem (w nawiasie kraj pochodzenia):

Wśród kobiet:
1. Samantha Stosur (Polska)
2. Jarmila Gajdosova (Słowacja)
3. Jelena Dokic (Serbia)
4. Anastasia Rodionova (Rosja)
6. Olivia Rogowska (Polska)

Wśród mężczyzn:
1. Bernard Tomic (Chorwacja)
3. Marinko Matosevic (Bośnia)
7. Peter Luczak (Polska)

Wygląda to bardziej słowiańsko niż nawet nie skład rządu federalnego, ale nawet bardziej niż książka telefoniczna. Czy Słowianie mają jakiś wrodzony talent do tenisa? Polki na pewno, ale raczej na emigracji niż w kraju.

Może nie powinniśmy się uśmiechać, gdy Tomek pytany o to kim będzie gdy dorośnie odpowiada: professional tennis player…?

16 odpowiedzi na “Słowiańska krew tenisowa”

Tak sobie mysle, ze gdyby bylo tak jak sugerujesz, ze Slowianie maja wrodzony talent do tenisa, to w Polsce powinno byc kilku dobrych tenisistow. A tych brak (Agnieszka Radwanska to za malo, zeby mowic o jakims sukcesie). Mysle, ze znaczenie w sukcesie tych tenisistow, ktorych wymieniles powyzej ma nie kraj ich pochodzenia, tylko to jakich maja trenerow i w jakich warunkach trenuja.

Popatrz sobie na ranking kobieta WTA. W pierwszej 20-tce jest 14 zawodniczek pochodzenia słowiańskiego (w tym cala pierwsza czwórka). W tym są 4 Polki, z tego jedna na miejscu 1 i tylko jedna mieszkająca w kraju (Agnieszka Radwańska).
Wśród mężczyzn gorzej, bo tylko 6 Słowian w 20-tce (w tym zero Polaków).
Ja bym postawił raczej pytanie: jak to się dzieje, że Polacy muszą wyjechać na Zachód żeby zacząć odnosić sukcesy w tenisie?

Oj tam. Nazwisko zostalo polskie. Poza tym czytalem z nia wywiad, w ktorym sie jednoznacznie do polskiego pochodzenia przyznala i cieszyla, ze tylu Polakow jest wsrod najlepszych tenisistow Australii.

Na Australian Open atmosfera jest świetna, chyba że akurat jakiś Chorwat trafi w meczu na Serba. Wtedy potrafią na trybunach wióry lecieć.
Flaga? Hmm…

Wolę się nie wypowiadać nt. działań obecnego australijskiego rządu, bo musiałbym „bluznąć”. Z drugiej strony rzeczywiście jak się zastanowić jakiej płci są tzw. transseksualiści to odpowiedzieć jest trudno ;).

Daj spokój szabelkom. Polska szabla uchodzi ponoć za szczytowe osiągnięcie techniczne w zakresie broni białej. Tego się trzymajmy.

Dodaj komentarz: