Kategorie
Melbourne

Stare więzienie w Melbourne

Australia rozpoczęła swoją „światową” karierę jako więzienie. Nic więc specjalnie dziwnego, że w tej właśnie branży jest tutaj kilka wartych odnotowania miejsc. Jednym z nich jest Stare Więzienie w Melbourne (Old Melbourne Gaol).

Więzienie w Melbourne nie ma jednak wiele wspólnego z początkami Australii jako kolonii karnej, bo jak pamiętamy Melbourne zostało założone przez wolnych osadników. Więzienie pierwszych „gości” przyjęło pod swój dach w 1845 roku. Już w 1870 roku miasto rozrosło się tak znacznie, że dotychczasowe więzienie przestało wystarczać. Ostatecznie zamknięto je dopiero w 1929 roku. W okresie 2 wojny światowej więzienie na krótko powróciło do swojej roli, tym razem wykorzystane przez armię.

Od lat 70. XX w. Old Melbourne Gaol pełni funkcję muzeum.

Stare więzienie w Melbourne, Australia

Większość cel (do których wejścia widać na zdjęciu) można zwiedzić. Najczęściej znajdują się w nich ekspozycje dotyczące szczegółów życia i śmierci poszczególnych więźniów straconych w więzieniu w Melbourne.

Więzienie w Melbourne, widok zza krat

widok zza krat wprost na City

Stare więzienie w Melbourne, Australia

Areszt policyjny sąsiaduje z budynkiem więzienia. Areszt używany był do lat 90. XX w. Dla posiadaczy biletu wstępu do więzienia przygotowano tutaj specjalny „program”. Dyżurny „sierżant” aresztuje co godzinę turystów czekających przed wejściem i daje im szansę posmakowania przez chwilę losu czekających na rozprawę aresztantów. M.in. jedyna w swoim rodzaju okazja spędzenia kilku minut po ciemku w celi.

szubienica, stare więzienie w Melbourne, Australia

Szubienica jest głównym eksponatem muzeum. W więzieniu powieszono w sumie 135 osób. Jedną z nich był najsławniejszy bandyta Australii: Ned Kelly. Jest to postać, która mnie zadziwia, nie samą swoją osobą, ale legendą jaka się wokół niej wytworzyła. W kraju gdzie doniesienie na sąsiada do policji jest uznawane oczywisty obowiązek obywatelski bohaterem zostaje bandyta i morderca…

Neda Kelly powieszono w Melbourne 11 listopada 1880 r.

model szubienicy, stare więzienie w Melbourne, Australia

Zabawka z odrobiną czarnego humoru. Naciskając czerwony guziczek możemy „powiesić” małą figurkę.
Taki mini-model szubienicy z zapadnią.

skrzynia kata

Skrzynka kata

mechanizm zapadni w szubienicy, stare więzienie w Melbourne, Australia

mechanizm zapadni szubienicy od dołu

5 odpowiedzi na “Stare więzienie w Melbourne”

Bedac w San Francisco mialam wielka ochote zobaczyc Alcatraz, ale jednak tego nie zrobilam. Nigdy nie przypuszczalam, ze bede mogla zobaczyc to niesamowite miejsce na wlasne oczy. Kiedy podziwialam je z ladu mialam gesia skore na calym ciele brr! W mojej pamieci niech pozostanie mroczne i nieodgadnione otoczne mgla. Tak zapamietalam to miejsce z filmow i ksiazek ktore czytalam wiele lat temu i niech tak pozostanie.
Pozdrwiam serdecznie:)

They tried to establish a penal colony in Melbourne in 1803 I think but found it unsuitable and left after about 2 months. You are right it wasn’t until 1845 before they tried again. any gaol is a sad place especially for those so far from home.

Przemo
a masz zdjecia cel od srodka jak to wyglada? Uroczo, dzisiaj by sie przydaly takie wiezienia. Albo fotka jadlospisu, w ktorejs z cel jest wywieszony co wiezien dostawal do jedzenia. Zyciorysy skazancow i ich maski posmiertne.
Ciekawie wyglada tez ta mala cela obok szubienicy gdzie jest lista skazancow, gdzie lezy na widoku akt zgonu z podanymi szczegolowymi danymi skazanca sprzed ponad 100 lat, ile wazyl i mierzyl przed i po egzekucji, jakie obrazenia posmiertne mial i takie tam opisy.

Na poczatku szubienica stala gdzies przed wiezieniem i egzekucja byla publiczna.
Dzisiaj tez by sie przydalo.
Potem egzekucje byly juz wiezieniu a katem byl ktorys z wiezniow za co dostawal chyba 5 owczesnych funtow. Ktos wie jak to przeliczyc na dzisiejsze pieniadze, czy to bylo duzo w tamtych czasach?

Dodaj komentarz: