Kategorie
Życie w Australii

Kookaburra

kookaburra

Kukabura. Jeden z symboli Australii. W ostatnią niedzielę, Warrandyte State Park.

Kukabura jest zimorodkiem, największym w całej rodzinie. Występuje w kilku gatunkach na terenie Australii i Nowej Gwinei. Ta na zdjęciu to australijska „kukabura chichotliwa”, żyjąca tylko w Australii. Jej nazwa nie jest przypadkowa, bo kukabura wydaje bardzo charakterystyczny odgłos przypominający co złudzenia ludzki śmiech.

Mieszkańcy osiedli położonych blisko parków narodowych muszą być bardzo „odporni” na śmiech kukabury, bo wprawdzie trudno o tym ptaszku powiedzieć, że „drze ryja” (to określenie bardziej pasuje do papugi kakadu żółtoczubej), ale jej śmiech słychać bardzo dobrze już przy pierwszych oznakach świtu, co dla normalnego człowieka oznacza zwykle jeszcze głęboką fazę snu.

Kukabura budzi jednak sympatię ludzi, głównie z powodu swojej diety. Poluje bowiem chętnie na węże, również te jadowite.

W latach 50-tych XX w. działał w Melbourne polski kabaret o nazwie „Wesoła Kookaburra”

Kukabura, kookaburraPark Rododendronów w Górach Dandenong, Melbourne, październik 2006

Kukabura, kookaburra
Maroondah Reservoir Park, styczeń 2008

4 odpowiedzi na “Kookaburra”

ostatnio jak byłam w pracy (pracuję w stajni) to jeden taki leżał na ziemi. myślałam, że nie żyje, ale albo był w agonii, albo młody i spadł z drzewa, choć był już całkiem wyrośnięty, bo dychał jeszcze. nie wiedziałam, co z nim zrobić, bo była noc (ok. 4 rano), więc go przeniosłam pod drzewo, żeby go konie nie rozdeptały. ale po jakimś czasie już go nie było…

Uwielbiam te ptaki. Są śliczne z tym szerokim i płaskim dziobem.
Wiosną kwitnące w Olinda rododendrony to feeria kolorow.A widoki z ogrodu przypominają mi Beskidy.

Kookaburra sits in the old gum tree,
Merry merry king of the bush is he.
Laugh, Kookaburra, laugh, Kookaburra,
Gay your life must be!

Dodaj komentarz: