Kategorie
Australia Południowa

Adelajda

Stolica Australii Południowej, Adelajda (ang. Adelaide), nazywana czasami „miastem kościołów”, jest piątym co do wielkości miastem w kraju (ok. 1,1 mln mieszkańców). Pięknie położona między Zatoką św. Wincentego a wzgórzami Mount Lofty Ranges nad rzeką Torrens jest najbardziej suchą stolicą najbardziej suchego stanu na najbardziej suchym kontynencie. Dla turysty oznacza to, że szanse na słoneczną pogodę są tam naprawdę duże.

Transport

Samolot

Lotnisko w Adelajdzie (Adelaide Airport) mieści się stosunkowo blisko centrum miasta, w pobliżu brzegu morza. Jest to najnowsze międzynarodowe lotnisko w kraju, zmodernizowane gruntownie w 2005 roku.

Transport miejski

Transport miejski na terenie Adelajdy zapewniają pociągi (spalinowe), autobusy (w tym unikalna na skalę światową linia autobusu szynowego O-Bahn) oraz tramwaj łączący centrum miasta z nadmorską dzielnicą Glenelg. Więcej informacji na temat komunikacji miejskiej, rozkładzie jazdy oraz cenach biletów można znaleźć na stronie Adelaide Metro.

Atrakcje w Adelajdzie i wokół miasta

CBD (City)

Układ urbanistyczny centrum miasta jest powodem do dumy dla mieszkańców Adelajdy. Uważa się, że schemat ułożonego na kratownicy centrum (zaprojektowanego przez Wilhelma Light’a) otoczonego wianuszkiem terenów zielonych zapewnia miastu względną czystość powietrza oraz zabezpiecza przez korkami ulicznymi.

Centralną ulicę miasta stanowi deptak Rundle Mall.

Centrum Adelajdy
centrum Adelajdy

Glenelg

Nadmorska dzielnica połączona z centrum miasta jedyną w Adelajdzie linią tramwajową. Glenelg pełne jest hoteli, restauracji oraz turystów odwiedzających chętnie piękną plażę.

Glenelg jest miejscem pierwszego osiedla na głównym lądzie w kolonii Australia Południowa. Tutaj proklamowano utworzenie nowej kolonii 28 grudnia 1836 roku.

Glenelg, Adelajda
ulica Jetty Road, Glenelg, Adelajda

plaża Glenelg, Adelajda
plaża Glenelg, Adelajda

Mount Lofty

Pasmo gór biegnące ok. 15 km na wschód od miasta nazywane jest Mount Lofty Ranges. Część gór najbliższa od Adelajdy nosi miano „Adelaide Hills”, a jej najwyższym punktem jest góra Mount Lofty (727 m n.p.m). Góra została odkryta ponad 30 lat przed założeniem miasta. Wypatrzył ją przez lunetę Mateusz Flinders podczas pobytu w okolicach Wyspy Kangura w 1802 r. Wzgórze pełni rolę świetnego punktu widokowego na aglomerację Adelajdy.

Mount Lofty, Adelajda
na szczycie Mount Lofty, Adelajda

Hahndorf

Hahndorf to urocze miasteczko, kilkadziesiąt km na wschód od Adelajdy. Wyróżnia się swoją historią, zostało bowiem założone przez niemieckich emigrantów z Prus. Do dzisiaj zachowało dużo z niemieckiego charakteru. Mimo, że języka niemieckiego raczej na ulicach wiele nie słychać, to solidna kamienna zabudowa miasteczka wyróżnia je bardzo pozytywnie na tle wszechaustralijskiej bylejakości budowlanej.

Hahndorf
Hahndorf, Australia Południowa

Dolina Barossy

Kilkadziesiąt kilometrów na północny wschód od Adelajdy rozpościera się najsłynniejszy australijski rejon produkcji wina. Dolina Barossy swoją nazwę bierze od niskiego pasma wzgórz biegnących na wschód od samej doliny. Pasmo „Barossa Ranges” zostało zaś nazwane aby uczcić brytyjskie zwycięstwo nad wojskami napoleońskimi w bitwie o hiszpańską Barrosę. Przy zapisywaniu nazwy urzędnik popełnił błąd, który pozostał do dziś.

O ile w wielu miejscach Australii produkowane są bardzo dobre wina, to rzekomo klimat panujący  Dolinie Barossa, czyni ją szczególnie przydatną dla przemysłu winiarskiego. Slogan reklamowy doliny mówi, że jeżeli widzisz w sklepie wino z napisem “Barossa Valley” to znaczy, że to jest dobre wino.

W Dolinie Barossy mieści się ponad 300 winnic zachęcających turystów do odwiedzin i spróbowania swoich produktów na miejscu.

Dolina Barossy
Dolina Barossy, Australia Południowa

Victor Harbor

Miasto na Półwyspie Fleurieu, ok. 80 km na południe od Adelajdy. Popularny kurort wypoczynkowy. Jedną z atrakcji miasta jest konny tramwaj łączący centrum miasteczka z wyspą Granite Island.

plaża w Victor Harbor
plaża w Victor Harbor, Australia Południowa

+

Wyspa Kangura

Zamykająca od południa Zatokę św. Wincentego Wyspa Kangura jest jedną z najpopularniejszych w Australii Południowej atrakcji turystycznych. Liczne i niezatłoczone plaże, malownicze parki narodowe i bliskość dzikiej przyrody to atrakcje nie do przeoczenia. O Wyspie Kangura przeczytasz więcej tutaj.

Admiral's Arch, Wyspa Kangura, Australia Południowa
Admiral’s Arch, Wyspa Kangura

Linki

Dodaj komentarz: