Kategorie
Queensland

Krótkie wprowadzenie do Queensland

Jedną z najbardziej charakterystycznych cech Australii jest wysoki stopień urbanizacji. 80% mieszkańców kraju mieszka w pięciu największych miastach, reszta zaś rozrzucona jest po wielkim odludziu.
Queensland uchodzi przy tym za stan, w którym stosunkowo najmniejszy odsetek mieszkańców mieszka w jego stolicy, bo Brisbane stanowi mniej niż 50% populacji stanu (dla porównania w Melbourne mieszka 80% mieszkańców Wiktorii).

Ta statystyka może być jednak bardzo myląca, bo aż 2/3 ludności Queensland skupione jest na obszarze zaznaczonym prostokątem na poniższej mapce, a z pozostałej 1/3 ogromna większość mieszka nie dalej niż 10-20km od brzegu oceanu. Powierzchnia bezludzia jest więc ogromna, Queensland ustępuje pod tym względem tylko niedoścignionej Australii Zachodniej.

Kilka kolejnych relacji skupionych będzie wokół zaznaczonego regionu, pozwolę więc sobie przedstawić poniżej przybliżenie w postaci kolejnej mapki. Na czarno zaznaczone są obszary zasiedlone:


dla uchwycenia skali: odległość Sunshine Coast – Gold Coast to ok. 200 km

Współcześnie południowo-wschodnia część Queensland ma w Australii opinię raju wakacyjnego. Praktycznie o każdej porze roku walą na Gold Coast i Sunshine Coast tłumy „Meksykanów”, jak w Queensland nazywa się mieszkańców południa kontynentu (czyli nas). Trzeba jednak powiedzieć, że nie zawsze tak było.

Kolonię w Moreton Bay założono w 1824 roku (11 lat przed założeniem Melbourne), początkowo w Redcliffe na brzegu zatoki, a po roku przeniesiono osiedle ok. 20 km w głąb lądu (to miejsce na mapie zaznaczyłem czerwoną kropką). Dlaczego zrezygnowano z ulokowania Brisbane nad morzem? Podawane są 2 wytłumaczenia: po pierwsze w głębi lądu znaleziono lepszy dostęp do słodkiej wody, a po drugie uczyniono w ten sposób ucieczkę znacznie trudniejszą.

Kolonia w Moreton Bay była bowiem kolonią karną, przeznaczoną dla recydywistów, których nie chciano już w Sydney. Przez długi czas cieszyła się ponurą sławą ciężkiego więzienia, a osadnictwa cywilnego nie było w okolicy Brisbane praktycznie wcale przed rokiem 1840.

Kolonia Queensland oddzieliła się od Nowej Południowej Walii w 1859 r., a pierwszą jej stolicą wcale nie zostało Brisbane, ale Ipswich, będące obecnie dalekim przedmieściem stolicy.

Pierwszy dom wakacyjny w Gold Coast zbudowano dopiero w 1885 roku. Droga łącząca Brisbane z Gold Coast to rok 1925!!! (powstała w mniej więcej tym samym czasie co wiktoriańska Great Ocean Road). Sama nazwa „Gold Coast” powstała już po 2 wojnie światowej.

Dzisiaj w całym rejonie południowo-wschodniego Queensland mieszka prawie 3 miliony ludzi. Jest to więc jedno z największych skupisk cywilizacji w Australii, trzecie co do wielkości po Sydney i Melbourne.

Brisbane

Brisbane City

3 odpowiedzi na “Krótkie wprowadzenie do Queensland”

Cudownie, za takie właśnie notki uwielbiam czytać ten blog. tak dalej. pzdr. z Akwizgranu. Karol

Dodaj komentarz: