Kategorie
Australijskie Terytorium Stołeczne

Canberra – stolica Australii

Gdy w 1901 roku zakładano Federację Australii sprawa umiejscowienia stolicy kraju wydawała się, jeśli nie najbardziej kluczową to z pewnością jedną z bardziej kontrowersyjnych. Dla rywalizujących ze sobą Sydney i Melbourne ulokowanie stolicy u rywala byłoby ujmą na honorze. Podjęto więc iście salomonową decyzję o budowie nowej stolicy, gdzieś pomiędzy największymi rywalami i z dala od morza, aby nie ułatwiać zadania zajęcia stolicy z marszu ewentualnemu najeźdźcy. Do tego dodano bardziej szczegółowe ustalenie, że nowa stolica nie może znaleźć się bliżej niż 100 mil od Sydney. Tak oto wytyczono miejsce: na zboczach Alp Australijskich, prawie na granicy outbacku. Obszar nowej stolicy wydzielono ze stanu Nowa Południowa Walia tworząc Australijskie Terytorium Stołeczne, a miasto nazwano Canberra, co w języku Aborygenów oznaczać ma „miejsce spotkań”. Canberra rolę stolicy Australii przejęła od Melbourne w 1927 roku.

W porównaniu ze stolicami stanów Canberra jest małym miastem (trochę ponad 300 tys. mieszkańców), jednak mimo wszystko jest to największe miasto Australii nie położone nad morzem. Zabudowa centrum miasta też znacznie odbiega od reszty Australii. Brak jest wieżowców, brak zgiełku ulicznego , spieszących się gdzieś tłumów oraz brak korków na drogach. Większość Australijczyków nigdy nie była w stolicy, ale gdyby zapytać tych co byli z czym im się kojarzy Canberra to większość odpowie, że z szerokimi ulicami i bezkolizyjnymi skrzyżowaniami, po których nikt prawie nie jeździ.

Canberrę wybudowali sobie bowiem politycy, aby po pierwsze wygodnie im się tam żyło, a po drugie, aby nie zawracać zanadto głowy dużym miastom.

Dojazd

Mimo szumnie nazwanego „Międzynarodowego Portu Lotniczego” w Canberze, stolica kraju nie ma żadnych połączeń lotniczych z resztą świata. Dostać tutaj można się lecąc z którejkolwiek ze stolic stanowych, autobusem z Sydney czy Melbourne lub własnym samochodem.

Griffin

Walter Burley Griffin był amerykańskim architektem, któremu powierzono dzieło zaplanowania nowej stolicy. Griffin zaplanował miasto tworząc główne ulice na planie koła i promienistych ulic, zamiast tradycyjnego prostokąta. W samym centrum miasta Griffin postanowił umieścić sztuczne jezioro, nazwane później jego imieniem.

Stary Parlament

Pierwsze obrady Parlamentu Federalnego Australii odbyły się w Canberze 9 maja 1927 roku. Miejscem obrad był budynek znany obecnie jako Stary Parlament. Stary budynek parlamentu od początku pomyślany był jako tymczasowy i miał służyć Australii przez 50 lat. Faktycznie pełnił swoją funkcję przez 61 lat. W roku 1988 otwarto bowiem Nowy Parlament. W budynku Starego Parlamentu mieści się obecnie muzeum australijskiej demokracji.

Nowy Parlament

Decyzję o budowie nowego Parlamentu podjęto w 1978 roku. Wybrano projekt włoskiego architekta Romaldo Giurgoli. Ostatecznie otwarcia budynku dokonała sama królowa Elżbieta II 9 maja 1988 roku. W owym czasie nowy budynek Parlamentu Australii zasłynął zarówno interesującą architekturą (dach wkomponowano w trawnik Wzgórza Stołecznego) jak i ponad 4-krotnym przekroczeniem planowanego budżetu, zostawiającym daleko w tyle wydatki poniesione na budowę sydnejskiej opery.
Dzisiaj, pomimo zaostrzonych zasad bezpieczeństwa, duża część budynku Parlamentu otwarta jest dla zwiedzających za darmo.

Ambasada aborygeńska

W Canberze, jako stolicy, swoje siedziby mają ambasady krajów utrzymujących stosunki dyplomatyczne z Australią. Ciekawostką jest istnienie, naprzeciw budynku Starego Parlamentu, stałej namiotowej „ambasady aborygeńskiej”, oznaczonej oficjalną flagą Aborygenów.

Mount Ainslie


widok spod pomnika ANZAC na budynki parlamentu

Jedno z trzech wzgórz otaczających Canberrę położone jest za pomnikiem ANZAC, patrząc od strony parlamentu. Ze szczytu rozciąga się ładna panorama miasta.

Góry Śnieżne

Canberra jest świetnym punktem wypadowym dla osób zamierzających odwiedzić Góry Śnieżne i wspiąć się na Górę Kościuszki. Dla osób nie posiadających własnego środka lokomocji jest to jedyne miejsce skąd można autobusem dostać się do Thredbo w Górach Śnieżnych.

Linki

W odpowiedzi na “Canberra – stolica Australii”

Dodaj komentarz: