Kategorie
Warto zobaczyć

Wyspa Kangura

Na Wyspie Kangura (ang. Kangaroo Island) znajdziesz wszystko to czego spodziewasz się po prawdziwej Australii: długie i niezatłoczone plaże idealne dla surfingu, ciche malownicze zatoczki nadające się do zacumowania jachtu czy bardzo długą sieć dróg gruntowych, po których co jakiś czas przemykają samochody terenowe wzbijające za sobą tuman czerwonego pyłu. Przede wszystkim będziesz mógł tutaj zetknąć się bardzo blisko z dziką przyrodą w najlepszym australijskim wydaniu: kangurami, misiami koala, kolczatkami czy wylegującymi się na plażach uchatkami.

Nazwa „Wyspy Kangura” została nadana w sposób bardzo banalny: tutaj właśnie zapolował na kangury żeglarz Mateusz Flinders, a zdobycz była tak obfita, że postanowił nadać imię kangura całej wyspie. Wyrządził jej w ten sposób wielką przysługę, bo Wyspa Kangura przyciąga teraz jak magnes spore rzesze turystów. Jest przy tym tak urokliwa, że rzadko wyjeżdżają oni stamtąd zawiedzeni.

Dojazd

Samolot

Na lotnisko Kingscote na Wyspie Kangura latają samoloty z Adelajdy.

Prom

Połączenie promowe pomiędzy Cape Jervis (główny ląd) a Penneshaw (na Wyspie Kangura) zapewnia firma Sealink. W okresie szczytu turystycznego (okres grudzień-styczeń) warto rezerwować miejsca na promie z wyprzedzeniem.

Historia

Około 9 tysięcy lat temu Wyspa Kangura była jeszcze częścią lądu Australii.  Oddzielona od głównego lądu przez podnoszące się wody oceanu jest dzisiaj trzecią największą wyspą Australii. Przez tysiące lat wyspa była zamieszkana przez Aborygenów, jednak ostatnie ślady ich bytności na wyspie pochodzą z około roku 200 p.n.e. Nie wiadomo dokładnie dlaczego Aborygeni opuścili potem Wyspę Kangura.

Jak pisałem wcześniej dla Europy wyspę odkrył w 1802 roku Mateusz Flinders. Przez kolejne lata wyspa była bazą dla wielorybników,  aż do 1836 roku, kiedy powstała – razem z założeniem kolonii Australia Południowa – pierwsza stała osada w pobliżu dzisiejszego Kingscote.

Poruszanie się po wyspie

Wyspa Kangura jest większa niż na pierwszy rzut oka na mapę wydaje się często turystom. Ze wschodu na zachód rozciąga się na ok. 150 km. Komunikacji publicznej na wyspie brak, więc zostaje tylko możliwość wykupienia jednej z szeregu oferowanych wycieczek, przyjechać własnym autem (opłacając przeprawę promową, link powyżej) albo wynająć samochód na samej wyspie.

Warto przy tym pamiętać, że sieć dróg utwardzonych obejmuje tylko główne drogi przejazdowe i dotarcie do niektórych atrakcji może wymagać przejazdu drogą gruntową. Wynajmując auto należy pamiętać, że wypożyczalnia nie zezwala na przejazd pojazdem innym niż terenowe 4WD poza nawierzchnię asfaltową.

Po Wyspie Kangura można jeździć rowerem, pod warunkiem jednak, że odpowiednio oszacuje się swoje siły na konieczne do pokonania dystanse.

Przed wyjazdem warto również zajrzeć na oficjalną stronę wyspy. Można na niej znaleźć również dość dokładną mapę Wyspy Kangura oraz informacje o biletach wstępu do niektórych części wyspy.

Droga na Wyspie Kangura

Kwarantanna

Obowiązują ścisłe restrykcje na przewóz z głównego lądu kilku produktów:

  • miód i wszelkie wyroby pszczelarskie – wyspa szczyci się unikalną populacją pszczół nieskażoną chorobami, które gnębią inne australijskie pszczoły
  • ziemniaki
  • lisy
  • króliki

Zwierzęta na wyspie

Wyspa Kangura to prawdziwy raj dla australijskiej fauny. Lokalne odmiany kangurów, walabii czy kolczatek różnią się nieco od swoich pobratymców z głównego lądu. Natomiast koale i dziobaki zostały na Wyspę Kangura „przesiedlone” z głównego lądu Australii i znalazły tutaj znakomite miejsce do życia.

[note]Ekspedycja Mateusza Flindersa w 1802 roku odnotowała istnienie na wyspie osobnego gatunku emu, mniejszego od ptaków spotykanych w samej Australii. Na skutek polowań i wypalania lasów małe emu wymarły około 1827 roku.[/note]

Walabia
walabia szwendająca się po kempingu

Najłatwiejszymi do spotkania zwierzakami są kangury i walabie. Jadąc samochodem o zmierzchu bądź o świcie trzeba wręcz bardzo się starać aby uniknąć zderzenia z kangurem. Wielu kierowcom to się nie udaje i drogi na wyspie usiane są zwierzakami, które nie przeżyły starcia z autem.

Wielką atrakcją są również małe pingwinki oraz uchatki (tych ostatnich aż dwa różne gatunki mają swoje kolonie na wyspie).

Uchatki australijskie
uchatki australijskie na Seal Bay

Najciekawsze miejsca

Flinders Chase National Park

Największy park narodowy wyspy, zajmujący całą zachodnią jej część. W parku tym znajdują się największe atrakcje Wyspy Kangura: Remarkable Rocks i Admiral’s Arch. Wjazd do parku jest odpłatny, bilety należy kupić w punkcie centrum informacyjnego.

Cape du Couedic, Wyspa Kangura
latarnia morska na Cape du Couedic

Remarkable Rocks

Skały pochodzenia wulkanicznego położone na południowo-zachodnim krańcu wyspy, niedaleko Admiral’s Arch. Najchętniej fotografowany obiekt Wyspy Kangura, a być może całej Australii Południowej. Głazy położone na skraju klifu wyglądają jak ogromne rzeźby, których dłutem były: lawa, woda morska, wiatr i czas. Dojazd drogą asfaltową.

Remarkable Rocks, Wyspa Kangura
Remarkable Rocks

[warning]Uwaga! Podczas spaceru wśród skał należy zachować ostrożność, gdyż półka skalna nie jest zabezpieczona i jeden nieostrożny krok, szczególnie podczas deszczowej pogody, może skończyć się upadkiem z klifu i niechybną śmiercią[/warning]

Admiral’s Arch

Łuk Admirała. Formacja skalna na Cape de Couedic w Flinders Chase National Park, wyrzeźbiona przez fale oceaniczne oraz wiatr.  W pobliżu znajduje się malownicza latarnia morska oraz wielka kolonia kotików nowozelandzkich (gatunek uchatki). Dojazd drogą asfaltową.

Admiral's Arch, Wyspa Kangura

Snake Lagoon

Jeden z uroczych krótkich pieszych szlaków w Flinders Chase National Park. Od parkingu do plaży i z powrotem szlak liczy sobie około 3 km, z czego około połowa biegnie wzdłuż rzeki Rocky River. Rzeka jest rzekomo zamieszkana przez dziobaki, które jednak w naturze trudno jest spotkać. Dojazd drogą gruntową.

West Bay

Malownicza zatoka na zachodnim krańcu wyspy, położona na terenie Flinders Chase National Park. Aby dostać się do zatoki trzeba pokonać ok. 25 km karbowanej drogi gruntowej. Na końcu tej drogi czeka nagroda w postaci niemal bezludnej plaży, odwiedzanej czasami przez jachty oraz pojedyncze samochody terenowe.

Vivonne Bay

Długa plaża oceaniczna na południowym brzegu wyspy, około 60 km od Kingscote. Vivonne Bay została swego czasu okrzyknięta „najlepszą plażą w Australii”, posiadającą najlepszą kombinację malowniczości, fal, dostępnej infrastruktury oraz bezpieczeństwa. Na ile ta opinia jest uzasadniona to najlepiej sprawdzić samemu.
Dla osób nie lubiących chłodnej wody Oceanu Południowego na Vivonne Bay dostępne jest estuarium rzeki Harriet River, idealne do kąpieli.

Vivonne Bay, Wyspa Kangura
Vivonne Bay

Seal Bay

Główną atrakcją zatoki Seal Bay jest kolonia uchatek australijskich (australijskie lwy morskie) wylegujących się na plaży i nic sobie nie robiących z obserwujących je z całkiem bliska turystów. W pobliżu plaży wybudowano małe centrum informacji (oraz, a jakże, sklepik z pamiątkami) gdzie można wykupić bilet wstępu bądź na szlak z widokiem na plażę, bądź na wycieczkę z przewodnikiem po samej plaży i bardzo blisko uchatek.

Mała Sahara

Ang. Little Sahara. Grupa dużych piaszczystych wydm, niedaleko Seal Bay. Widoki trochę podobne jak w Słowińskim Parku Narodowym. Wolno po wydmach chodzić, wolno również próbować zjeżdżać z górki po piasku. Niedaleko od Małej Sahary jest nawet czynny punkt wynajmu sprzętu (zbliżonego trochę do deski snowboard’owej).

Mała Sahara, Wyspa Kangura

Mała Sahara

Cape Willoughby

Malowniczy przylądek na wschodnim krańcu Wyspy Kangura. Największą atrakcją jest tutaj latarnia morska (najstarsza na wyspie – 1852). Latarnia była czasach gdy nie znano urządzeń GPS najważniejszą latarnią na Wyspie Kangura, bo obok przebiega uczęszczany szlak morski do Adelajdy, a niejeden okręt znalazł swój kres podróży wśród raf niedaleko od Cape Willoughby. Latarnię i jej okolicę można zwiedzić z przewodnikiem.

Western River Cove

Jedna z wielu małych, spokojnych zatoczek na północnym brzegu Wyspy Kangura. Plaże z tej strony wyspy znakomicie nadają się do morskich kąpieli (od strony zatoki fale nie są wysokie) i są chętnie odwiedzane przez załogi jachtów. Ostatnich kilkanaście kilometrów jazdy to droga gruntowa.

Kingscote

Główne miasto i nieoficjalna „stolica” wyspy. Nieco ponad 1 tys. mieszkańców.

Penneshaw

Miasteczko we wschodniej części Wyspy Kangura. Przystań promów kursujących do Cape Jervis na główny ląd Australii.

Reportaż z Wyspy Kangura w 4 częściach

 

Dodaj komentarz: