Kategorie
Warto zobaczyć

Wyspa Magnetyczna – informacje praktyczne

Wyspa Magnetyczna (ang. Magnetic Island) to wyspa w Australii, w stanie Queensland, położona w pobliżu miasta Townsville, w rejonie Wielkiej Rafy Koralowej. Wyspa Magnetyczna jest wprawdzie wyspą kontynentalną, ale na jej plażach można znaleźć świetne warunki do oglądania rafy.

magnetic_palms

Wyspa Magnetyczna została odkryta przez kapitana Jamesa  Cooka 6 czerwca 1770 r. Zapisał on wtedy w swoim dzienniku:

[note]Lekki wiatr z wschodnio-południowego-wschodu, z którym kierowaliśmy się na zachodnio-północny zachód, gdzie teraz widać ląd. Głębokość wody: 12-14 sążni. W południe osiągnęliśmy pozycję: szerokość 19 stopni i 1 minuta na południe, długość od Cape Gloucester: 1 stopień i 30 minut na zachód. Od wczorajszego południa zrobiliśmy 28 mil w kierunku północno-zachodnio-północnym. W tej sytuacji znaleźliśmy się u wejścia do zatoki [..], którą nazwałem “Cleveland Bay”. Zatoka rozciąga się na 5-6 mil od południowego-zachodu do południowego wschodu. Wschodni kraniec nazwałem “Cape Cleveland”, a zachodni “Magnetical Head” lub “Magnetical Island“, bo bardziej wygląda na wyspę, a kompas nie zachowywał się poprawnie w jej pobliżu. Góry na lądzie nie są zbyt wysokie, a cała okolica wydała się nam najbardziej dziką, skalistą i jałową z wszystkich, które dotychczas widzieliśmy. Nie jest jednak niezamieszkana: widzieliśmy dym w wielu miejscach wokół zatoki…[/note]

Wyspa Magnetyczna ma 52 km2 powierzchni, z czego ponad połowę zajmuje park narodowy. Stałych mieszkańców na wyspie jest ok. 2 tysięcy, większość zajmuje się obsługą ruchu turystycznego lub po prostu korzystaniem z uroków tropikalnego Queensland.

Komunikacja

Komunikację z Townsville zapewniają promy (link tutaj i tutaj).

Townsville
widok na Townsville

Poruszanie się po samej wyspie ułatwiają autobusy (centralnym przystankiem jest przystań promów w Nelly Bay) oraz wszechobecne na wyspie małe samochodziki Minimokes, dostępne w wypożyczalniach.

Mini Moke
Mini Moke

Zakupy

W wioskach (Nelly Bay, Horseshoe Bay) położonych na wyspie czynne są niewielkie supermarkety. Należy jednak pamiętać, że sklepy zwykle zamykane są o godz. 18:00.

Szlaki piesze

Poruszanie się pieszo po drogach na wyspie nie jest specjalnie łatwe ze względu na brak poboczy poza terenem zabudowanym. W parku narodowym istnieją za to świetne piesze szlaki spacerowe, łączące poszczególne plaże, szczególnie w północno-wschodniej części wyspy. Po szczegóły zapraszam do przestudiowania mapy wyspy.

Drzewo na Magnetic Island

bujna przyroda na Magnetic Island

Plaże

Wyspa Magnetyczna otoczona jest szeregiem plaż, w części strzeżonych i zabezpieczonych siatką, w części dzikich i dostępnych tylko od strony morza z zacumowanych jachtów.

[warning]W okresie od listopada do maja w morzu pojawiają się jadowite meduzy (osy morskie). Kontakt z nimi nierzadko jest śmiertelny.[/warning]

Dodaj komentarz: