Kategorie
Australia Południowa

Barossa, Mt Lofty, Hahndorf – czyli jeszcze raz SA

Ostatnia relacja z Australii Południowej, bo niedługo miesiąc minie jak stamtąd wróciliśmy…

Jeden dzień przeznaczyliśmy na Dolinę Barossy. Krajobrazy wyglądają tam mniej więcej tak:

Barossa Valley

O ile w wielu miejscach Australii produkowane są bardzo dobre wina, to rzekomo klimat panujący w niedalekiej od Adelajdy Dolinie Barossa (Barossa Valley), czyni ją szczególnie przydatną dla przemysłu winiarskiego. Slogan reklamowy doliny mówi, że jeżeli widzisz w sklepie wino z napisem „Barossa Valley” to znaczy, że to jest dobre wino.

Ja jako laik nie będę się z tą opinią sprzeczał, a nawet napiszę, że rzeczywiście Chardonnay zakupiony przez nas w winiarni Jacob’s Creek był wyborny.

Inna sprawa to turystyczna reklama czyniona wokół Barossa Valley. Krajobrazowo nie różni się to niczym od choćby wiktoriańskiej Yarra Valley i wielu innych podobnych miejsc. Spalona słońcem żółta trawa, łagodne wzgórza pokryte niezliczoną ilością winnic, z których prawie każda kusi turystę na poczęstunek kilkoma kroplami wina.
I tu leży pies niestety pogrzebany: to ja byłem kierowcą i najlepsza z żon bardzo szybko oceniła, że mam już dosyć próbowania wina i więcej nie mogę, bo muszę prowadzić.

Jak mogę napisać coś miłego o Barossa Valley? Może kiedyś trzeba się udać na objazd winnic wycieczką autokarową?

Podsumowując: do Doliny Barossa warto wybrać się na spróbowanie wina. I tyle.

widok z Mount Lofty

Na tym zdjęciu Adelajda widziana ze szczytu Mount Lofty (727 m n.p.m) położonego 15 km na wschód od centrum miasta. Góra została odkryta ponad 30 lat przed założeniem miasta. Wypatrzył ją przez lunetę Mateusz Flinders podczas pobytu w okolicach Wyspy Kangura w 1802 r. Wzgórze pełni rolę podobną do Mount Dandenong w Melbourne: świetnego punktu widokowego na miasto.

Hahndorf

Hahndorf – konie: mechaniczne i zwykłe

Hahndorf to urocze miasteczko, kilkadziesiąt km na wschód od Adelajdy. Wyróżnia się swoją historią, zostało bowiem założone przez niemieckich emigrantów z Prus. Do dzisiaj zachowało dużo z niemieckiego charakteru. Mimo, że języka niemieckiego raczej na ulicach wiele nie słychać, to solidna kamienna zabudowa miasteczka wyróżnia je bardzo pozytywnie na tle wszechaustralijskiej bylejakości budowlanej.

Hahndorf

Hahndorf

To był ostatni odcinek relacji z Australii Południowej. Czy zwiedziliśmy ten stan? Oczywiście nie, trudno w 9 dni zwiedzić obszar o powierzchni 3 krotnie większej niż Polska. Liznęliśmy trochę Australii Południowej. Na kiedy indziej zostawiamy Góry Flindersa, Półwysep Yorke i w szczególności Coober Pedy.

W odpowiedzi na “Barossa, Mt Lofty, Hahndorf – czyli jeszcze raz SA”

Dziękujemy za fotoreportaż. Wszystko śliczne, piękne, a u nas w Polsce mrozy grubo powyżej -20 st. C w nocy… Brr!

Dodaj komentarz: