Kategorie
Melbourne Wiktoria

Puffing Billy

Puffing Billy (po polsku: „Sapiący Wiluś”) to zabytkowa wąskotorowa linia kolejowa położona  na wschodnich rubieżach Melbourne, w Górach Dandenong.

Puffing Billy, Melbourne, Australia
Puffing Billy, Melbourne, Australia

Łyk historii

Linia kolejowa na trasie Willy’ego istniała od 1900 roku. Kolej służyła mieszkańcom szeregu miejscowości na zboczach Gór Dandenong jako okno na świat. Przewożono kolejką wszystko, od ludzi do zaopatrzenia sklepów oraz drewna wycinanego w lesie.

Kolejka istniała aż do 1953 roku, gdy obsunęła się ziemia ze zbocza góry, przykryła tor i spowodowała przerwanie pracy linii kolejowej.

Puffing Billy w tamtej postaci nie powrócił już nigdy, bo okazało się, że nie opłaca się już przywracać połączenia.

Puffing Billy, Melbourne, Australia
Puffing Billy

Wtedy do akcji wkroczyli pasjonaci, których w Australii nie brak. Już 2 lata później uruchomiono turystyczną kolejkę na trasie Upper Ferntree Gully – Belgrave, a później gdy miejskie koleje Melbourne przejęły ten odcinek zamieniając go na szeroki tor zelektryfikowanej kolei metropolitalnej to postanowiono odnowić starą trasę do Gembrook.

Puffing Billy - stacja Belgrave
Puffing Billy- stacja Belgrave

Wiluś zaczął ponownie sapać parą już w 1962 roku. Stacją początkową stało się Belgrave (i tak jest co dziś), a kolejne odcinki starego toru przywracano do życia w kolejnych latach, osiągając Gembrook dopiero w 1998 roku.

Przejażdżka Wilusiem

Kolejka może wzbudzić podziw. Załoga (złożona głównie z wolontariuszy) stara się odtworzyć wygląd kolei z lat 20-tych XX w. Na składzie jest kilka lokomotyw parowych różnego typu oraz 2 lokomotywy spalinowe.

[note]Na przejażdżkę Puffing Billy’m warto wybrać odpowiedni dzień. Nie powinno być za zimno (bo wagony są pozbawione szyb w oknach. Nie jest również dobrze gdy panuje upał, bo w takie dni ogłaszany jest zakaz używania otwartego ognia (ang. total fire ban) i parowóz zamieniany jest na lokomotywę spalinową, psującą większość radości.[/note]

Kolejka cieszy się sporym powodzeniem wśród turystów. Szczególnie w weekendy i publiczne święta należy spodziewać się dość długiej kolejki do kasy. Warto więc wycieczkę rozpocząć rano tak, aby starczyło czasu na zakup biletu, przejazd oraz powrót.

Przejazd na całej trasie od Belgrave do Gembrook zajmuje 1:45 godziny. Jeśli ktoś ma jednak mniej czasu to można wybrać krótszą wersję trasy np. tylko do stacji Lakeside (1 godzina od Belgrave), gdzie można wybrać się na spacer malowniczą ścieżką przez las, odpocząć na brzegu jeziora lub popływać rowerem wodnym.

Co roku, jesienią, odbywa się Wielki Wyścig z Puffing Billym. Kilka tysięcy biegaczy staje w zawody z pociągiem parowym. Zwykle zwyciężają biegacze. Więcej informacji na stronie Puffing Bille’go podanej poniżej.

Garść informacji praktycznych

Dodaj komentarz: