Kategorie
Wakacje w Australii

Samochodem po Australii

Samochód w AustraliiDla Australijczyków samochód jest jak buty: nigdzie się bez niego nie ruszają. Nawet więcej niż buty, bo chodzenie boso jest bardzo popularne, a poruszanie się pieszo już niekoniecznie. Jeśli więc mieszkasz w Australii to prawdopodobnie będziesz potrzebował samochodu.

Jeśli jednak jesteś w Australii turystycznie to sprawa nie jest tak oczywista.

Turysta w mieście i poza miastem

Nie polecam turystom zwiedzania miast australijskich samochodem, szczególnie tych największych: Melbourne i Sydney. Ruch uliczny bywa bardzo intensywny, miejsc parkingowych w centrum jest niewiele i najczęściej są horrendalnie drogie. Do tego w Australii obowiązuje ruch lewostronny, co samo w sobie jest sporym wyzwaniem dladrive_on_left nie przyzwyczajonego kierowcy. Warto rozważyć korzystanie z komunikacji miejskiej (obejmującej pociągi, autobusy, promy, a w Melbourne również tramwaje), która mimo kiepskiej opinii dowiezie w większość miejsc znajdujących się w obrębie aglomeracji.

Trochę inna sytuacja jest poza miastem. Do większości najciekawszych miejsc nie dojeżdża żaden autobus miejski ijedyną alternatywą dla wynajęcia samochodu pozostają wycieczki autokarowe (jest ich w Australii duży wybór).

Prawo jazdy

Kierowca na wizie czasowej (w tym turystycznej) może poruszać się w Australii z zagranicznym prawem jazdy. Jeśli dokument nie jest w języku angielskim to trzeba mieć jego tłumaczenie  w postaci międzynarodowego prawa jazdy lub zwykłej kartki papieru z tłumaczeniem w punktach.

[tip]Polskie prawo jazdy jest względnie przyjazne dla australijskiej policji, bo zawiera piktogramy pozwalające zrozumieć zawartość dokumentu bez znajomości języka polskiego[/tip]

Kodeks drogowy

Zasady ruchu drogowego w Australii nie różnią się w jakiś zasadniczy sposób od znanych z Europy. Warto pamiętać jednak o kilku różnicach, które mogą wprowadzić w zakłopotanie.

Ruch lewostronny

Osoba rozpoczynające dopiero przygodę z ruchem lewostronnym potrzebują zwykle kilku godzin na przestawienie się, najlepiej pod opieką kierowcy zaznajomionego z tą organizacją ruchu. Szczególnie należy uważać przy pokonywaniu rond: zgodnie ze wskazówkami zegara i pierwszeństwo dla nadjeżdżających Z PRAWEJ STRONY.

Pierwszeństwo z prawej

Pomimo odwrotnej strony jezdni generalna zasada pierwszeństwa jest taka sama: z prawej strony.

Skrzyżowanie typu T

Nawet jeśli na skrzyżowaniu nie ma znaku „Ustąp pierwszeństwa” to pierwszeństwo na skrzyżowaniu typu „T” ma pojazd jadący prosto.

Przekraczanie ciągłej linii

Wolno przekraczać pojedynczą linię ciągłą. Nie wolno jedynie na takiej linii zawracać (czyli wykonać manewru U-turn)

Powtórzenie świateł za skrzyżowaniem

Na każdym skrzyżowaniu ze światłami, światła są powtórzone za skrzyżowaniem. Jeśli więc czerwone światło przyłapie nas na środku skrzyżowania to nie czekamy na zmianę świateł tylko opuszczamy skrzyżowanie jak najprędzej.

Zamek błyskawiczny (Zip merge)

W przypadku gdy 2 pasy ruchu łączą się tworząc jeden pas, przy czym linia dzieląca urywa się nie wskazując, który pas się kończy to pierwszeństwo ma pojazd znajdujący się Z PRZODU.

Ograniczenia prędkości

Ograniczenia prędkości są dość ściśle przestrzegane, a na ulicach ustawionych jest wiele fotoradarów. W szczegółach przepisy mogą różnić się między stanami, ale najczęściej na terenie zabudowanym jeśli nie ma innego znaku to prędkość maksymalna wynosi 50 km/m, a poza terenem zabudowanym 100 km/h.

[warning]Niech nas nie zmyli prosta i pusta droga na australijskim odludziu. Duże zagrożenie stanowią australijskie zwierzęta, szczególnie kangury, które o zmroku i o świcie uwielbiają skakać prosto w światło reflektorów. Przy dużej prędkości takie spotkanie może skończyć się tragicznie dla obu stron. Niestety nie wszystkie drogi są zabezpieczone siatkami odgradzającymi od zwierzyny[/warning]

Znaki drogowe

Piktogramy na znakach są w stylu „amerykańskim” (np. znaki ostrzegawcze to pomarańczowe kwadraty postawione „nznakia rogu”), a dodatkowo pełno jest znaków pisanych całymi zdaniami, np: Merge right, Keep left unless overtaking itp.

Tabelka odległości

To jest element, którego łatwo nie docenić. Australia mimo, że najmniejszym kontynentem jest rozległa i odległości pomiędzy największymi atrakcjami turystycznymi są ogromne. Planując podróż po Australii warto podliczyć kilometry i zastanowić się, czy nie warto skrócić trasy, bądź skorzystać z dobrodziejstwa samolotu. Poniżej odległości między wybranymi miastami Australii:

Alice S. Brisbane Cairns Canberra Darwin Melbourne Perth Sydney
1530 2025 2730 1160 3027 727 2703 1375 Adelajda
2537 2164 2560 1498 2256 2482 2754 Alice Springs
1682 1204 3425 1691 4358 926 Brisbane
2544 2596 2842 4653 2407 Cairns
3945 666 3734 287 Canberra
3753 3977 3916 Darwin
3429 881 Melbourne
3952 Perth

Wynajem samochodu

W Australii operuje większość światowych sieci wypożyczalni samochodów (m.in. Europcar, Avis, Hertz, Budget, Thrifty). Wypożyczalnie można znaleźć w pobliżu centrów wszystkich miast oraz na każdym lotnisku. Dostępne jest całe spektrum pojazdów od małych typu Toyota Yaris do wielkich terenówek (4WD).
Warto pamiętać, że standardowe ubezpieczenie zakłada dość wysoki udział własny w kosztach naprawy po ewentualnej kolizji i jeśli chcemy ryzyko ograniczyć to trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie.

[important]W Australii bardzo popularne są samochody z automatyczną skrzynią biegów (ang. automatic transmission). Ceny wynajmu są odrobinę wyższe w takim przypadku, ale dla osób nie jeżdżących wcześniej po lewej stronie jest to opcja co najmniej warta rozważenia[/important]

Płacić za wynajem samochodu można tylko kartą kredytową, z której potem automatycznie potrącane są ewentualne mandaty otrzymane w okresie użytkowania przez nas auta.

Często cena wynajmu uzależniona jest od wieku kierowcy: zwykle wyższa dla osób poniżej 25 roku życia.

Stacje paliw

Najpopularniejsze paliwo to benzyna bezołowiowa 91-oktanowa.

[help]W lipcu 2014 r. 1 litr benzyny bezołowiowej kosztuje ok. 1,50 dolara.[/help]

Na poszczególnych stacjach dostępne są też lepsze paliwa 95 i 98 oktanowe. Na większości stacji można zatankować również olej napędowy (pod nazwą „Diesel”) oraz gaz (pod nazwą „LPG”).
Coraz częściej dostępna (i odrobinę tańsza od zwykłej) jest też benzyna z 10% domieszką etanolu.

Godziny otwarcia stacji paliw zależą od miejsca. W dużych miastach można liczyć na stacje całodobowe. W cywilizowanej części regionalnej Australii (czyli np. w małych miasteczkach Wiktorii) stacje paliw znajdują się praktycznie w każdej miejscowości, ale bywają zamykane po południu lub wieczorem.
Natomiast na outbacku stacje paliw (i nie tylko one) są rzadkością i samochody wyjeżdżające w drogę powinny zabierać ze sobą odpowiedni zapas paliwa (oraz wody), tak by mieć pewność, że dojadą na nim do kolejnej stacji paliw.

[tip]Poszczególne sieci supermarketów oferują swoim klientom zniżki na zakup paliwa. Standardowa oferta to 4 centy zniżki za 1 litr benzyny jeśli wartość zakupów przekracza jednorazowo 30 dolarów.[/tip]

Dodaj komentarz: