Kategorie
Poradnik

Przedszkola w Australii

Rodziny myślące o emigracji do Australii z pewnością zainteresuje sposób rozwiązania w tym kraju opieki przedszkolnej. Sprawowanie opieki nad dzieckiem znacznie różni się bowiem od tego co znamy z Polski.

Istnieją 2 główne typy przedszkoli: „kindergarten” oraz „child care centre”.

Child Care Centre

To forma zorganizowanej opieki najbardziej podobna do tego, co znamy z Polski. Dziecko zawozi się do przedszkola rano przed pracą (przedszkola startują o 7-7:30, a nawet niektóre o 6:30), a odbiera je po pracy (maksymalnie przedszkola czynne są do 19, z reguły jest to 18). Nie ma tutaj rozróżnienia na żłobki i przedszkola, ale dzieci podzielone są na grupy wiekowe. Przedszkola to firmy prywatne (z licencją na działalność od państwa), często zreszone w sieciach franszyzowych (np. ABC). Czasami zdarzają się przedszkola prowadzone przez miasta, cieszą się one z reguły dobrą opinią i mają długie listy oczekujących dzieci.

Ceny opieki przedszkolnej w Australii są bardzo rynkowe i oddają doskonale wartość pracy rodzica w domu. Średnio za pobyt 1 dziecka trzeba zapłacić w Melbourne ok. 70$ na dzień (cena w centrum miasta jest znacznie wyższa). W niektórych przedszkolach opłata tygodniowa jest mniejsza i zaczyna się od 250$.

Obciążenie finansowe jest mniejsze dla rodzin, którym przysługuje prawo do „child care rebate”, wynoszącego 50% kosztów przedszkola (do pewnej górnej kwoty, którą można sobie odszukać na stronie Family Assistance Office).

[warning]Warto w tym miejscu zauważyć, że w/w dopłaty przysługują tylko obywatelom i rezydentom Australii. Nie dostaną ich więc rodziny będące na wizie studenckiej lub pracowniczej[/warning]

Przedszkole rodzinne – Family Day Care

Jest to forma podobna do „child care centre” z tym, że sprawowana w domu rodzica, najczęściej mającego własne dzieci. Jeśli rodzina posiada odpowiednie warunki mieszkaniowe to ma szansę na zatwierdzenie tej formy opieki w urzędzie i uzyskanie możliwości sprawowania odpłatnej opieki nad dodatkowym kilkorgiem dzieci. Mama lub tata prowadzący takie przedszkole przechodzi szkolenie, sprawdzane są warunki bezpieczeństwa w domu i nadzorowane to jest poprzez instytucję Family Day Care przez samorządy lokalne.

Koszt takiej opieki to około 5$ za godzinę za dziecko, możliwe jest także otrzymanie dofinansowania od Centrelinku. Dziecko można posłać również tylko na kilka godzin, minimum może to być 3 godziny. Wymagane jest jednak by były to stałe godziny w tygodniu.

Kindergarten

Ten rodzaj przedszkola przeznaczony jest głównie dla dzieci, którymi rodzice opiekują się w domu. Przedszkole jest dla 3 i 4-latków i ma ich przygotować do pójścia do szkoły (idą do niej 5-latki). Dla trzylatków zajęcia odbywają się najczęściej 2 razy w tygodniu i trwają 2,5-3 godziny, a dla czterolatków jest to trzy razy w tygodniu po 3-4 godziny. Nie zapewniają oczywiście opieki nad dzieckiem dla pracującej mamy.

Kindergarden często jest przy jakimś kościele, szkole lub po prostu jest to osobny budynek. Koszt takiego przedszkola zależy od firmy, która je prowadzi i waha się od 220 $ nawet do 400$ za semestr (semestrów jest 4 w ciągu roku szkolnego). Do tego w niektórych przedszkolach dochodzą prace rodziców na rzecz przedszkola, np. sprzątanie przedszkola przed rozpoczęciem roku szkolnego i różnego rodzaje loterie na rzecz przedszkola, także koszt z reguły jest trochę większy. Niektóre przedszkola oferują rozszerzone godziny dla dzieci – np. dla czterolatków są to 4 dni w tygodniu po 5 h. Koszt jest wtedy trochę większy.

Occasional Child Care

Dla mamy, która z reguły nie pracuje, a chce w spokoju zrobić zakupy, pójść do lekarza itp., miasto organizuje okazjonalne „przedszkola”. Zajęcia odbywają się dwa razy w tygodniu przez 3 godziny (może się to różnić w zależności od przedszkola), koszt od 15$ do 25 $ (w zależności od zarobków). Do tego dochodzą opłaty na artykuły do malowania około 4$ na semestr.

Rodzic z reguły raz na semestr musi zostać w przedszkolu razem z dzieckiem, by pomóc przy dzieciach i drobnym sprzątaniu.

Rodzice muszą także przygotować dzieciom własne jedzenie do kindergarden, family day care i occasional child care.

[important]Artykuł ten opisuje zasady panujące w stanie Wiktoria. W Australii każdy stan rządzi się swoimi prawami i w szczegółowych kwestiach, szczególnie w nazewnictwie, mogą wystąpić różnice międzystanowe[/important]

Inne zajęcia dla dzieci

Rodzice opiekujący się dziećmi w domu nie są w Australii absolutnie skazani na siedzenie w domu, ani na placach zabaw.

Organizowane sa różnego rodzaju grupy zabaw (playgroups). Koszt uczestnictwa w zabawie jest minimalny (kilka dolarów), a mamy mają okazję pozwolić dzieciom na zabawę w towarzystwie równieśników, a same mogą w tym czasie wypić we względnym spokoju kawę.

W publicznych bibliotekach raz w tygodniu organizowane jest darmowe czytanie bajek połączone ze śpiewaniem piosenek (ang. „story time”). Najwięcej dodatkowych zajęć dla dzieci jest jednak w czasie ferii szkolnych (4 razy w roku), kiedy jakies formy zabaw pojawiają sie nawet w każdym centrum handlowym, a rodzice muszą raczej wybierać w natłoku zajęć dla swoich pociech.

Po za tym organizowane są różne zajęcia odpłatne – gdzie można wybrać się z niemowlakiem i starszym dzieckiem – są to zajęcia z pływania, joga dla mamy i dziecka, zajęcia muzyczne, tańce, gimnastyka itp.. Koszt jednej godziny to z reguły około 10$-15$, ale można znaleźć zajęcia już od 4$ w domach sąsiedzkich.

Dodaj komentarz: