Kategorie
Życie w Australii

Polacy w Australii i Oceanii (1790-1940)

Kiedyś w początkach naszego pobytu w Australii, może ze 3 lata temu, zdarzyło się, że byliśmy na porannej Mszy Św. w kościele w East Malvern w Melbourne. Po Mszy gdy poszliśmy z dziećmi tradycyjnie na plac zabaw podeszło do nas starsze małżeństwo. Pani zapytała po polsku, skąd jesteśmy, co tutaj robimy i cieszyła się, że chodzimy do tego samego kościoła co oni. Przedstawiła się krótko: Paszkowska, a ja nie miałem wtedy zielonego pojęcia, że stojący obok niej drobny staruszek do sam pan Lech Paszkowski, autor najbardziej chyba znaczącej polskiej książki o Australii i jedna z najważniejszych postaci polskiej emigracji na antypodach.

Książka „Polacy w Australii i Oceanii (1790-1940)” wydana została w emigracyjnym wydawnictwie londyńskim w 1962 roku. Angielska wersja książki wyszła w 1987 roku w Sydney („Poles in Australia and Oceania 1790—1940„).

Jeszcze 2 lata temu proponowano mi zakup egzemplarza książki z 1962 roku w charakterze „białego kruka”. Dzisiaj 90-letni już pan Lech Paszkowski doczekał wreszcie krajowego wydania swojej świetnej książki przez wydawnictwo „Kucharski”.

Kupiłem tę książkę podczas naszej ostatniej wizyty w Polsce.

Wszystkim interesującym się Australią polecam zakup i lekturę tej książki. Można się przekonać, że nie tylko Paweł Strzelecki i Józef Korzeniowski (Joseph Conrad), ale i wielu innych naszych rodaków odwiedzało Australię przed 1940 rokiem i nierzadko odegrało znaczącą rolę w życiu tego kraju. Ogrom pracy dokonanej przez autora przy przeszukiwaniu materiałów źródłowych musi budzić szacunek.

Nie wiem czy książka jest dostępna w tradycyjnych księgarniach (może ktoś z czytelników mieszkających w Polsce pofatyguje się do księgarni i zapyta?). Jest na pewno dostępna w księgarniach wysyłkowych, nie polecam tutaj żadnej konkretnej żeby nie robić kryptoreklamy. Wystarczy wpisać do wyszukiwarki hasło „Lech Paszkowski Polacy w Australii i Oceanii (1790-1940)” i znajdujemy wiele odnośników.

Do dzieła więc. W sam raz lektura na długie zimowe wieczory.

3 odpowiedzi na “Polacy w Australii i Oceanii (1790-1940)”

Po p.Lechu Paszkowskim pozostała też wspaniale udokumentowana biograficzna książka o P.E.Strzeleckim „Sir Paul Edmund de Strzelecki. Reflections on his life”. Niestety raczej już nie do zdobycia. Recenzję tej książki można przeczytać na stronie mtkosciuszko.org.au wersja PL -> Zdaniem eksperta-> Reflections on his life

Az dziw, ze jeszcze nie czytalem tej ksiazki. Przyda mi sie do najnowszego projektu 😉

Dodaj komentarz: