Kategorie
Warto zobaczyć

Szafirowe Wybrzeże

Pod tą nazwą kryje się południowa część wybrzeża Nowej Południowej Walii, blisko granicy ze stanem Wiktoria. Do najpopularniejszych miejscowości regionu należą Eden (dawne miasto łowców wielorybów) i Merimbula, a centrum administracyjnym jest miasto Bega.

Szafirowe Wybrzeże, mimo iż położone jest dość daleko zarówno od Sydney (450km) jak i Melbourne (550km) jest popularnym miejscem do wypoczynku wśród mieszkańców obu największych miast kontynentu.

eden1

Czyste i niezatłoczone plaże, setki kilometrów górskich szlaków, cudowne estuaria rzek przyciągają co roku tysiące turystów. Wiele osób wybiera te okolice również jako miejsce zamieszkania, traktując wspaniałe połączenie sielskiego życia na wsi z cudownym wybrzeżem oceanicznym jako sposób ucieczki od zgiełku wielkiego miasta.

[note]Telewidzom miasto Eden może kojarzyć się z australijskim serialem „Powrót do Edenu”. Niestety, serialowy Eden położony był w Terytorium Północnym (NT) i nie miał nic wspólnego z Szafirowym Wybrzeżem.[/note].

eden02|
Miasteczko Eden położone jest w malowniczej zatoce Twofold Bay. Dziś po łowcach wielorybów nie zostało już wiele śladów, a miasto żyje głównie z rybołóstwa, leśnictwa oraz turystyki.

eden01
Jeden z najciekawszych parków narodowych na Szafirowym Wybrzeżu: Ben Boyd National Park. Charakterystyczna wieża była wykorzystywana jako punkt obserwacyjny przez wielorybników.

W odpowiedzi na “Szafirowe Wybrzeże”

W Eden jest tez port w poludniowej czesci zatoki ktorym eksportuje sie drewno (w palach i zmielone).
Nie tak dawno spotkalem sie z kolega ze szkoly z Polski ktory przyplynal do Eden jako kapitan statku.
Ladowal wlasnie drewno w palach i mial plynac z ladunkiem do Chin.

Dodaj komentarz: