Szafirowe Wybrzeże

Pod tą nazwą kryje się południowa część wybrzeża Nowej Południowej Walii, blisko granicy ze stanem Wiktoria. Do najpopularniejszych miejscowości regionu należą Eden (dawne miasto łowców wielorybów) i Merimbula, a centrum administracyjnym jest miasto Bega.

Szafirowe Wybrzeże, mimo iż położone jest dość daleko zarówno od Sydney (450km) jak i Melbourne (550km) jest popularnym miejscem do wypoczynku wśród mieszkańców obu największych miast kontynentu.

eden1

Czyste i niezatłoczone plaże, setki kilometrów górskich szlaków, cudowne estuaria rzek przyciągają co roku tysiące turystów. Wiele osób wybiera te okolice również jako miejsce zamieszkania, traktując wspaniałe połączenie sielskiego życia na wsi z cudownym wybrzeżem oceanicznym jako sposób ucieczki od zgiełku wielkiego miasta.

[note]Telewidzom miasto Eden może kojarzyć się z australijskim serialem „Powrót do Edenu”. Niestety, serialowy Eden położony był w Terytorium Północnym (NT) i nie miał nic wspólnego z Szafirowym Wybrzeżem.[/note].

eden02|
Miasteczko Eden położone jest w malowniczej zatoce Twofold Bay. Dziś po łowcach wielorybów nie zostało już wiele śladów, a miasto żyje głównie z rybołóstwa, leśnictwa oraz turystyki.

eden01
Jeden z najciekawszych parków narodowych na Szafirowym Wybrzeżu: Ben Boyd National Park. Charakterystyczna wieża była wykorzystywana jako punkt obserwacyjny przez wielorybników.

1 Reply on “Szafirowe Wybrzeże

  1. W Eden jest tez port w poludniowej czesci zatoki ktorym eksportuje sie drewno (w palach i zmielone).
    Nie tak dawno spotkalem sie z kolega ze szkoly z Polski ktory przyplynal do Eden jako kapitan statku.
    Ladowal wlasnie drewno w palach i mial plynac z ladunkiem do Chin.

Dodaj komentarz: