Kategorie
Queensland

Wielka Rafa Koralowa w Cairns

Cairns, nieoficjalna stolica dalekiej północy stanu Queensland, przyciąga wielu miłośników australijskich tropików. O miano „stolicy” północnego Queensland Cairns rywalizuje od dawna z będącym podobnej wielkości miastem Townsville. Nad rywalem ma jednak tę przewagę, że blisko stąd zarówno do cudownej Wielkiej Rafy Koralowej, jak i do tropikalnych lasów deszczowych. Obie te atrakcje znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

cairns02

Podróż

Planując odwiedzenie Cairns trzeba mieć na uwadze odległości. Od stolicy stanu Queensland jest tutaj 1700 km, od Sydney 2400 km, a od Melbourne 2800 km i to najprostszą drogą, bo jadąc wzdłuż oceanu jest jeszcze dalej.
Z tego powodu większość turystów przylatuje do Cairns samolotem.

Klimat

Cairns leży w strefie klimatu tropikalnego. Oznacza to, że w zasadzie nigdy nie jest tutaj zimno. Lato (styczeń-marzec) to okres niezbyt sprzyjający turystyce: temperatury codziennie przekraczają 30 st.C, wilgotność powietrza zbliża się do 100% i pada (leje) bardzo dużo i często. Dodatkowo okres od listopada do maja to sezon występowania w morzu bardzo niebezpiecznych meduz (os morskich).

Zima (czerwiec-sierpień) to okres pogody względnie suchej i słonecznej, temperatury w ciągu dnia przekraczają zwykle 25 st.C, a nocą spadają w okolice 17-20 st.

Definitywnie najlepszym dla turystów okresem jest wiosna i jesień, czyli maj-czerwiec oraz wrzesień-październik. Jest sucho, ciepło i nie jest duszno.

Miasto

Cairns pozpościera się wzdłuż wybrzeża Morza Koralowego na długości ok. 100 km. Większość życia turystycznego koncentruje się jednak w ścisłym centrum miasta w okolicach ulicy Esplanade. Tam można znaleźć całe mnóstwo hoteli najróżniejszej klasy, przystań jachtową oraz czynny do późna w nocy „Night Market”. Jedyne czego brakuje to plaża. Najbliższe plaże z prawdziwego zdarzenia znajdują się na północ od lotniska, m.in. Yorkeys Knob, Trinity Beach i Palm Cove. Dojechać do plaży można autobusem komunikacji miejskiej (uzbrajając się w niezbędną cierpliwość) lub wynajętym samochodem.

Atrakcje na lądzie

Cape Tribulation

„Przylądek Kłopotów” (inne tłumaczenie: „Przylądek Trosk”) , nazwany tak przez kapitana Cooka, który w 1770 roku uszkodził na tutejszej rafie swój okręt i został zmuszony do spędzenia kilku tygodni w pobliskim (ok. 200 km) Cooktown.

Daintree

Największy zwarty obszar lasu deszczowego na kontynencie australijskim. Rzeka Daintree River płynąca przez park słynie z żyjących w niej krokodyli różańcowych, największych gadów na Ziemi. Dla turystów oferowane są rejsy po rzece połączone z oglądaniem krokodyli w naturze.

Kuranda

Wioska ok. 30km na północny zachód od Cairns, położona w Wielkich Górach Wododziałowych. Miejsce niezwykle popularne wśród turystów i zatłoczone. Otoczone jest piękną dżunglą, którą można oglądać z szeregu łatwo dostępnych nawet dla wózków inwalidzkich szlaków. Do Kurandy można dostać się (oprócz krętej asfaltowej drogi) na 2 bardzo atrakcyjne sposoby:

  1. Kolejką gondolową (Kuranda Skyrail) biegnącą ponad lasem deszczowym. Na stacjach przesiadkowych dostępne są ścieżki spacerowe po lesie.
  2. Pociągiem retro (Kuranda Scenic Railway). Kolejka jedzie po bardzo widowiskowej trasie, mijając po drodze szereg mostów i tuneli. Można zatrzymać się na chwilę przy punkcie widokowym na wodospad Barron Falls.

Port Douglas

Popularna miejscowość turystyczna ok. 60km na północ od Cairns, administracyjnie będąca jednak częścią miasta. Znana głównie z drogich ośrodków wypoczynkowych oraz 4 milowej plaży. W Port Douglas dostępne są również noclegi m.in. w schronisku YHA. Można stąd również popłynąć na wycieczkę na rafę koralową – jest to drugie po Cairns centrum wycieczek rafowych.

Babinda

Dzielnica położona 60km na południe od centrum Cairns szczyci się tytułem najbardziej mokrego miejsca w Australii (roczne opady 4200mm). Atrakcjami okolic Banindy są:

  • najwyższy szczyt Queensland, Mount Bartle Frere (1622 m n.p.m.)
  • The Boulders – ogromne głazy wyściełające dno rzeki wśród tropikalnego lasu
  • wodospad Josephine (ang. Josephine Falls) – uznawany za jeden z najładniejszych w Queensland

Tjapukai

Centrum kultury aborygeńskiej w Cairns, obsługiwane przez plemię Djabugay. Można tutaj zobaczyć pokaz aborygeńskich tańców, wysłuchać opowieści z Krainy Snów oraz pobrać lekcję rzucania bumerangiem. Czysta komercja, ale podana ze smakiem.

Rafa koralowa

Większość turystów odwiedza Cairns głównie dla rafy. Istnieje całkiem pokaźny przemysł turystyczny nastawiony na odwiedzanie rafy koralowej. Wycieczki na rafę można z grubsza podzielić na 2 kategorie:

  • Rafę zewnętrzną – łodzie turystyczne, najczęściej katamarany, wożą grupki turystów w kierunku najpiękniejszych odcinków rafy koralowej, położonych ok. 2 godzin od przystani w Cairns, w miejscu gdzie kończy się szelf i rafa schodzi w głąb oceanu. Rafa zewnętrzna to zarówno klasyczne podwodne rafy (np. Hastings Reef) jak i zamieszkane przez ptaki niewielkie wysepki (ang. cay, m.in. Michaelmas Cay). Przewoźnik zapewnia transport, posiłek na pokładzie statku oraz sprzęt do snorkowania (pływanie z rurką, ang. snorkelling). Za dodatkową opłatą można również spróbować pełnego nurkowania z akwalungiem (ang. scuba dive) pod okiem instruktora.
  • Rafa wewnętrzna, czyli wyspy. Mamy tutaj zarówno klasyczne wyspy koralowe (np. Green Island) jak i wyspy kontynentalne z plażami koralowymi (np. Fitzroy Island). Na wymienione wyspy kursują z Cairns regularne promy. Na Green Island istnieje pełna infrastruktura turystyczna łącznie z restauracjami i wypożyczalniami sprzętu. Pozostałe wyspy pozostają w stanie względnie „dzikim”.

Wycieczki na rafę, oferowane przez rozmaite biura podróży i wielu przewoźników można podzielić również na jednodniowe oraz „live aboard”, czyli z noclegiem na pokładzie.

jacht, Cairns, Australia

Inne atrakcje

Warto wspomnieć, że w Cairns jeśli znaleźć można każdy rodzaj rozrywki, a jej dostępność zależy tylko od zasobności portfela. Oprócz rafy, plaż i lasu deszczowego wymienić można stacjonującą w Cairns największą na południowej półkuli flotyllę balonów na ogrzane powietrze, zwiedzanie opuszczonych kopalń czy rafting na rwących rzekach.

4 odpowiedzi na “Wielka Rafa Koralowa w Cairns”

bardzo sucho bylo w cairns w ostatnim roku, a I pora deszczowa przyszla pozniej I deszczu tez nie tyle co zawsze. moje ulubione miejsce to Cairns ( wlasciwie okolice bo w centrum tez troche roznych rozniastych jest)

Dodaj komentarz: