Kategorie
Barcelona 2009

Barcelona (3) – Gaudi

Jest w tym coś ponadczasowego. Już budowa świątyni Heroda, trwająca 46 lat, wydaje nam się długa.
Warszawskie metro, niemalże symbol wiecznej budowy, powstaje dopiero od raptem 26 lat…

Kościół Sagrada Familia w Barcelonie budowany jest już od 127 lat i końca nie widać…

barcelona_sagrada1

Tak to wygląda okiem aparatu turysty-szaraczka. Fotografie z pocztówek robione są chyba przez jakichś magików, bo nie ma na nich dźwigów ;).

Sama „nieskończoność” tej budowy jest już jakąś atrakcją turystyczną. Nie wynika ona przy tym z jakiejś specjalnej opieszałości budowniczych. Antoni Gaudi zaprojektował bowiem budynek „organiczny”, wzorowany na naturze, gdzie żadne 2 elementy nie są jednakowe (chociaż jak wiemy z polskiego podwórka natura lubi robić wyjątki).

Kamień węgielny pod budowę świątyni wmurowano w roku 1882. Rok później budowę przejął Gaudi i zmienił pierwotny projekt całkowicie. Już w założeniach Gaudiego budowa miała trwać długo, nawet kilkaset lat. Architekt wiedział, że nie on będzie kończył budowę. Starał się więc ukończyć pierwszą fasadę, aby dawała ona kolejnym twórcom wyobrażenie o rozmachu pierwotnej koncepcji.

Gaudi zginął pod kołami tramwaju w 1926 roku i nie doczekał już wydarzeń, które były jakby spełnieniem jego przewidywań: w 1936 r. wybuchła w Hiszpanii wojna domowa i nawiedzeni rewolucjoniści spalili warsztat Gaudiego razem z dokumentacją i projektami…

Po wojnie postarano się odtworzyć jak najwięcej z zaginionych papierów, ale i tak wszystkie obecnie prowadzone prace opierają się bardziej na wyobraźni współczesnych architektów niż na koncepcjach Gaudiego, co powoduje, że o każdy szczegół toczą się kłótnie.

Plan jest jednak taki, że jeśli nie zabranie środków (dostarczanych ochoczo przez turystów: 12€ za wejście) to budowa zostanie jednak ukończona już w 2026 r.!

barcelona_sagrada2
wnętrze Sagrada Familia, widać rusztowania

barcelona_sagrada3
zachodnia fasada Męki Pańskiej

barcelona_parkguell1
inne dzieło Gaudiego: Park Guell

To właśnie w drodze do tego parku próbowali się do nas dobrać kieszonkowcy. Park jest piękny, ale liczba turystów wręcz oszałamiająca. Trudno tam zebrać myśli, trudno mówić o odpoczynku.

barcelona_casamila1

jedno z „cywilnych” dzieł Gaudiego: Casa Mila

Gdzieś wyczytałem, że w budynku nie ma żadnego kąta prostego. Trochę w to wątpię patrząc na okna, ale niech będzie.

Dodaj komentarz: