Kategorie
Nowa Zelandia

186 AD: Taupo

Jezioro Taupo, wulkan Taupo

To co widzicie na zdjęciu to jest wulkan. Nie chodzi mi o te z tyłu, bo to jest oczywiste. Wulkan, o którym mówimy jest na dnie jeziora Taupo. Siedzi tam sobie cichutko, być może podgrzewa troszkę wodę. Krater wypełniony jest krystalicznie czystą wodą, tworzącą największe jezioro Nowej Zelandii. Kąpiel w nim to czysta rozkosz, wiem, bo sprawdzałem. Nad brzegiem krateru położone jest 30-tysięczne miasto, dla ułatwienia również nazwane Taupo. Mieszkańcy miasta nie boją się wulkanu, nikt bowiem nie pamięta żeby on kiedykolwiek wybuchał.

Ostatnia erupcja Taupo (nazywana Erupcją Hatepe) miała bowiem miejsce jakieś 1000 lat przed zasiedleniem wysp przez Maorysów, czyli w roku 186. Panuje przekonanie, że Nowa Zelandia nie była wtedy zamieszkana przed ludzi. A jeśli nawet była to erupcja nie zostawiła po mieszkańcach śladu.

Wybuch był bowiem gigantyczny. Wyrzucił w górę 120 km3 (!!!) materiału, słup miał wysokość szacowaną na 50-80 km (!!!). Fala, która powstała w czasie wybuchu przykryła w całości m.in. widoczny z tyłu wulkan Mount Tongariro (ten najniższy z trzech). Skala zniszczeń okolicy jest trudna do wyobrażenia. Popiół wulkaniczny z wybuchu Taupo przykrył niebo m.in. nad Rzymem (!!!), co zostało wzmiankowane przez rzymskiego historyka Herodiana, który rzecz jasna nie miał wtedy pojęcia o istnieniu Nowej Zelandii.

Prawdopodobnie była to największa erupcja wulkanu na Ziemi w ostatnich 5 tysiącach lat (ale wcale nie największa w historii Ziemi, ani nawet nie największa erupcja Taupo).

Tak z naszego punktu widzenia Taupo to jedno z najpiękniejszych miejsc jakie widzieliśmy w Nowej Zelandii.

2 odpowiedzi na “186 AD: Taupo”

hehe jedz i nieodmawiaj sobie tego widoku bo jak który kolwiek z superwulkanów wybuchnie marne szanse ze ludzkosc przetrwa w 5 %

matko swieta, dobrze jednak ze nie polecialam do NZ – a co jesli wulkan zechce znow wybuchnac ?
widoki super, ale mohe je obejrzec przez Google Earth :-))

Dodaj komentarz: